Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 4. 2. 2016.

EU nastavlja podržavati transformacijski proces Ukrajine

U intervjuu za ukrajinsku agenciju UNIAN predsjednik delegacije EP-a za Ukrajinu Andrej Plenković govori o angažmanu EU-a u Ukrajini glede uspostave mira, reformi i približivanja Uniji te suradnje EP-a i Vrhovne Rade

Govoreći o glavnim ciljevima angažmana Europske unije glede situacije u Ukrajini, Plenković je istaknuo da su to postizanje mira i mirna reintegracija privremeno okupiranih područja Donjecka i Luganska te nelegalno anektiranog Krima. U tom kontekstu, EU je u 2015. godini dala snažan doprinos pri implementaciji Mirovnog sporazuma iz Minska, pružala je kontinuiranu financijsku i političku potporu Ukrajini, a ujedno je sudjelovala u širim međunarodnim aktivnostima OESS-a oko sigurnosti u zemlji.

Kao predsjednik delegacije EP-a za Ukrajinu, Plenković je izrazio zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom sa Vrhovnom Radom i ukrajinskim kolegom predsjedateljem Odbora za pridruživanje Semerakom, ali i rezultatima niza intenzivnih dijaloga s predsjednikom Porošenkom, premijerom Jacenjukom, predsjednikom Rade Groysmanom, ministrom vanjskih poslova Klimkinom i drugim akterima. Pohvalio je napore Vrhovne Rade pri usvajanju ključnih zakona koji su dio reformskog paketa Sporazuma o pridruživanju, a posebno glede prihvaćanja decentralizacije kroz ustavne izmjene koja je iznimno važan korak u političkom i ekonomskom napretku zemlje.

Napomenuo je da se transformacija Ukrajine odvija u osjetljivom trenutku u kojem je zemlja žrtva agresije. Stoga će Europski parlament pružati snažnu pomoć Ukrajini u njezinoj ambiciji da se priključi europskom projektu, te nadgledati sveukupni reformski proces i implementaciju Sporazuma o pridruživanju. Ujedno će EP nastaviti podržavati Ukrajinu u provedbi Sporazuma o slobodnoj trgovini i postupnoj prilagodbi gospodarstva europskim standardima, kao i pri jačanju institucionalnih kapaciteta Vrhovne Rade u europskim poslovima.

Plenković je kazao da će jedan od izazova biti i nadolazeći savjetodavni referendum 6. travnja u Nizozemskoj o Sporazumu o pridruživanju EU-a i Ukrajine, radi kojeg namjerava pomoći nizozemskim kolegama da pojasne koristi usvajanja Sporazuma nizozemskim građanima.

S obzirom na prijedlog liberalizacije viznog režima ukrajinskim građanima koji će Komisija podnijeti Vijeću i EP, Plenković je ocijenio kako će najvažnija biti pozitivna odluka Vijeća, te očekuje da će se u EP osigurati većinska potpora tom prijedlogu.

Intervju u cijelosti