Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Kijev | 14-15. 4. 2016.

Plenković u Kijevu s novim ukrajinskim premijerom Groysmanom

Predsjednik Delegacije Europskog parlamenta za Ukrajinu i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove Andrej Plenković posjetio je Kijev, gdje se sastao s novoimenovanim predsjednikom ukrajinske vlade Vladimirom Groysmanom i predsjednikom Vrhovne Rade Andrijem Parubijem

Plenković se također sastao s novom potpredsjednicom Vlade za europske integracije Ivankom Klympuš-Tsintsadze te ministrom vanjskih poslova Pavlom Klimkinom. Sastao se i sa svim predsjednicima parlamentarnih stranaka u Vrhovnoj Radi te s Ostapom Semerakom, novim ministrom zaštite okoliša, a koji je zajedno s Plenkovićem bio dosadašnji supredsjedatelj Parlamentarnog odbora za pridruživanje EU i Ukrajine.

Plenković je čestitao novim članovima ukrajinske Vlade samo par sati nakon preuzimanja dužnosti i izglasavanja povjerenja u Vrhovnoj Radi. Iskazao je spremnost Europskog parlamenta da pomogne Ukrajini u nastavku reformskog procesa, daljnjem dinamičnom dijalogu s Europskim institucijama, a osobito s EP-om koji će podržati odluku o ukidanju viznog režima za ukrajinske državljane. Najavio je 3. sastanak Parlamentarnog odbora za pridruživanje EP i Vrhovne Rade krajem travnja u Bruxellesu. Napomenuo je kako osobno čini maksimalne napore da Ukrajina ostane visoko na dnevnom redu EU, te je naglasio kako je nužno da se odmah prepozna predanost nove Vlade europskim reformama i borbi protiv korupcije. Očekivanja međunarodnih aktera su velika, a strpljivost ukrajinskih građana sve manja, pa je u tom kontekstu - kao prijatelj i zagovornik Ukrajine – Plenković kazao premijeru Groysmanu da nova Vlada nema grace period već bi trebala stremiti ostvarenju rezultata u vrlo kratkom roku.

Premijer Groysman je zahvalio Plenkoviću na dosadašnjoj suradnji u parlamentarnom formatu te je najavio intenzivne kontakte u novoj ulozi premijera. Plenković i Klimkin detaljno su razgovarali o Minskom procesu i mirovnim naporima glede Donbasa i Krima, te načinima snažnijeg uključivanja EU. Plenković se susreo i s veleposlanikom EU u Ukrajini Janom Tombinskim i veleposlanikom RH u Ukrajini Tomislavom Vidoševićem.

Održao je predavanje o odnosima EU i Ukrajine te sigurnosnoj politici na 9. Forumu o sigurnosti koji je organizirala Zaklada bivšeg premijera Arsenija Jacenjuka, na panelu na kojem su govorili Alexander Vershbow, zamjenik glavnog tajnika NATO-a, i bivši britanski ministar vanjskih poslova Malcolm Rifkind. Plenković je ponovio snažnu potporu EU teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine te naporima za mirnu reintegraciju privremeno okupiranih područja Donbasa i ilegalno anektiranog Krima putem provedbe procesa iz Minska i tzv. Ženeva+ formata. Podsjetio je na ogromnu financijsku potporu koju EU daje Ukrajini, provedbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, liberalizaciju viznog režima te učinke referenduma u Nizozemskoj.

Zajedno s bivšim predsjednikom Europskog parlamenta Patom Coxom, Plenković je kao vodeći zastupnik zadužen za potporu izgradnji demokracije u Ukrajini održao glavni govor na konferenciji u Vrhovnoj Radi "Stvaranje učinkovitog i odgovornog Parlamenta". Predstavio je rezultate "Ukrajinskog tjedna" koji je održan u Bruxellesu početkom ožujka te je najavio Akcijski plan podrške EP Vrhovnoj Radi koji se odnosi na jačanje zakonodavnog procesa, politički nadzor izvršne vlasti, otvorenost i transparentnost rada, komunikaciju s građanima, usklađivanje zakonodavstva s pravnom stečevinom, dijalog pozicije i opozicije, te etički kodeks.