Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 29. 6. 2017.

Ova arbitraža za Hrvatsku nema pravne učinke

Predsjednik Vlade Plenković osvrnuo se na odluku Stalnog arbitražnog suda u Den Haagu o morskoj granici sa Slovenijom

„Prva i glavna poruka Vlade Republike Hrvatske je da današnja arbitražna odluka ni na koji način ne obvezuje Republiku Hrvatsku niti namjeravamo njen sadržaj primjenjivati“, istaknuo je predsjednik Vlade.

Poručio je da je Hrvatska svoje stajalište prema arbitražnom postupku nedvosmisleno i jasno iznijela još 29. srpnja 2015. na temelju konsenzusa u Hrvatskome saboru.

Podsjetio je na to da je u okviru arbitražnog procesa došlo do skandaloznog i protupravnog postupanja, odnosno svojevrsne sprege između tadašnje zastupnice Republike Slovenije u postupku i suca Arbitražnog suda kojega je imenovala Slovenija, što je rezultiralo kompromitacijom i kontaminiranjem cijelog arbitražnog procesa.

„Od tog je trenutka Republika Hrvatska, sukladno odluci Hrvatskoga sabora, izašla iz procesa te je sukladno Bečkoj konvenciji o pravu međunarodnih ugovora pokrenula postupak prestanka Sporazuma o arbitraži te je o tome notificirala sve relevantne adrese“, kazao je predsjednik Vlade.

Napomenuo je da je činjenica da su i tadašnja zastupnica i sudac svojom voljom podnijeli ostavke dovoljno očit razlog da takva arbitraža nije mogla ići naprijed.

,,Dodatni je argument da je, u pokušaju da se revitalizira njeno djelovanje, bilo ponuđeno da tadašnji predsjednik Međunarodnog suda postane novi sudac imenovan od strane Slovenije, a on je nakon nekoliko dana, upoznavši se sa samim procesom dao ostavku, odnosno nije pristao sudjelovati u takvoj arbitraži“, podsjetio je Plenković.

Istaknuo je da iz svih tih razloga arbitraža nema pravne učinke za Hrvatsku.

„Ostajemo spremni na razgovor sa Slovenijom o rješavanju otvorenoga graničnoga pitanja. Ne očekujemo od Slovenije nikakve jednostrane poteze nakon objave ove presude. Isto tako, smatramo da druge države i međunarodne organizacije ovo pitanje trebaju prepustiti Sloveniji i Hrvatskoj kao otvoreno bilateralno pitanje glede granica, kakvo imaju mnoge države danas u svijetu te ih rješavaju bilateralnim putem“, kazao je Plenković.

Pozvao je sve političke stranke, institucije i aktere na političkoj sceni da oko ovog krupnog pitanja, važnog za hrvatski teritorijalni integritet, i dalje drže jedinstven stav i konsenzus oko zajedničkog zastupanja hrvatskih interesa na međunarodnoj sceni i u odnosima sa Slovenijom.

Još je jednom napomenuo da je Slovenija za Hrvatsku susjedna i prijateljska država, partner u Europi i saveznik u Sjevernoatlantskom savezu.

„Želimo mirnim putem rješavati sva otvorena pitanja, uključujući i ovo pitanje granice“, poručio je predsjednik Vlade.