Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Podgorica | 2. 8. 2017.

Hrvatska je pouzdana članica NATO-a s ulogom u mirovnim misijama

Premijer Plenković istaknuo je na Posebnom sastanku Američko-jadranske povelje u Podgorici da Hrvatska snažno podupire ovaj format suradnje, a sastao se i s potpredsjednikom SAD-a Mikeom Penceom.

Plenković je poručio kako vrlo korisnim smatra i to što u radu Povelje kao promatrači sudjeluju Kosovo, Slovenija i Srbija. 

Sastanak je ocijenio kvalitetnom prigodom za razgovor o ambicijama nekih država jugoistočne Europe da se približe članstvu u Sjevernoatlantskom savezu, kao i prigodom za čestitku Crnoj Gori na ostvarenom cilju članstva u NATO-u. Također, ponovio je snažnu potporu Hrvatske u euroatlantskim integracijama zemalja jugoistočne Europe. 

Podsjetio je da je Američko-jadranska povelja osnovana 2003. godine, a u međuvremenu su Hrvatska, Albanija, a sada i Crna Gora, postale članice NATO-a. Izrazio je uvjerenje da će se riješiti i pitanje vezano uz ime Makedonije kako bi i ona ostvarila taj cilj. 

Naglasio je da Hrvatska kao saveznica ima važnu ulogu u potpori drugih zemalja, kao i u participaciji u brojnim mirovnim misijama i operacijama diljem svijeta. Podsjetio je da Hrvatska sudjeluje u NATO-ovim misijama u Poljskoj i Litvi, operacijama u Afganistanu, kao i međunarodnoj koaliciju u borbi protiv terorizma. 

Važnim je istaknuo činjenicu što hrvatski obrambeni proračun raste te dodao da jačaju hrvatske sigurnosne sposobnosti, čemu će pridonijeti i novi zrakoplovi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. „Na taj način Hrvatska je i pouzdana članica Saveza, a brine i o svojoj sigurnosti".

Boravak u Podgorici bila je prigoda i za bilateralne sastanke. Predsjednik Vlade Andrej Plenković s crnogorskim je premijerom razgovarao o jačanju gospodarske suradnje, a ranije se susreo s predstavnicima Hrvata u Crnoj Gori.

S potpredsjednikom Sjedinjenih Američkih država Mikeom Penceom razgovarao je odnosima između Hrvatske i SAD-a, suradnji u obrambenom području, koristi za gospodarsku i energetsku suradnju Inicijative triju mora te općenito otrenutnom stanju u NATO-u. Također, uputio mu je poziv da posjeti Hrvatsku.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković ocijenio je da je potpredsjednik Pence posjetom Estoniji, Gruziji i Crnoj Gori poslao jasnu poruku privrženosti SAD-a sigurnosti na europskom kontinentu. Govor potpredsjednika Pencea na sastanku ocijenio je važnim za transatlantsku perspektivu svih zemalja jugoistoka Europe.

Upitan da komentira privremenu odluku Sveučilišta u Augsburgu o radu bivšeg ministra Barišića, predsjednik Vlade kazao je da ne vidi po kojoj bi logici Uprava Sveučilišta mogla misliti drukčije od odluke povjerenstva koje je ušlo u detalje Barišićeva rada. „Tom odlukom potvrđen je integritet profesora Barišića, a nesmiljena hajka koja je na njega trajala mjesecima bila je neutemeljena", rekao je premijer Plenković dodavši kako mu je drago što ga je čvrsto branio u Hrvatskom saboru.

Na pitanje je li mu žao što više nije ministar, premijer Plenković je podsjetio da je Barišić mogao biti ministar neovisno o rekonfiguriranoj parlamentarnoj većini, no on se zahvalio na ponudi. „Bilo bi dobro drugi put da oni koji su tako žestoki u svojim napadima i komentarima vode računa o argumentima, sadržaju i dosezima njegovih djela", zaključio je predsjednik Vlade