Rasprava o Europskoj građanskoj inicijativi
Na sastanku Odbora za ustavna pitanja u nazočnosti Maroša Šefčoviča, potpredsjednika Europske komisije odgovornog za međuinstitucionalne odnose i administraciju, organizirana je razmjena mišljenja o provedbi Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o Europskoj građanskoj inicijativi
Zastupnik Plenković je ocijenio kako je riječ o izuzetno dobrom instrumentu za jačanje participativne demokracije na način da Građanska inicijativa može rezultirati pokretanjem postupka za usvajanje određenog zakonskog prijedloga na razini Europske unije.
Pored tehničkih nedostataka koji su uočeni u praksi, Plenković smatra da ključno pitanje ostaje postupak u kojem Komisija sukladno čl. 10. st. 1.c Uredbe objavljuje pravne i političke argumente o prihvatljivosti konkretne građanske inicijative odnosno daljnjem poduzimanju ili nepoduzimanju aktivnosti.
Plenković je naglasio da uvjet od 1.000.000 potpisa potpore na razini cijele Europske unije i nije toliko zahtjevan, s obzirom da se primjerice u Hrvatskoj za dvije zadnje nacionalne referendumske inicijative prikupilo preko 600.000 potpisa potpore građana.
Zastupnik Plenković istaknuo je na kraju da svijest o postojanju instrumenta Europske građanske inicijative nije dovoljno emancipirana u državama članicama, te da je potrebno intenzivnije promovirati. Dodao je kako su, unatoč toj činjenici, hrvatski građani u samo nekoliko mjeseci nakon članstva u Europskoj uniji prikupili i više potpisa od nacionalnog minimuma (9000) propisanog za Hrvatsku u građanskoj inicijativi „Jedan od nas“.