Okrugli stol o sprečavanju govora mržnje na internetu
Zastupnik HDZ-a u Europskom parlamentu Andrej Plenković bio je zajedno s grčkim kolegom zastupnikom PASOK-a Dimitriosom Droutsasom domaćin panela o sprečavanju „Govora mržnje na internetu“
Konferenciju je organizirao u suradnji s Međunarodnim odborom Europske udruge studenata prava (ELSA) koja obilježava svoj dan 5. ožujka. Sadašnji zastupnici su kao studenti prava bili aktivni članovi ELSA-e. Plenković je bio predsjednik ELSA International 1993., a Droutsas predsjednik ELSA Austrije 1991. Na konferenciji je bilo stotinjak sudionika, među kojima i studenti iz niza europskih zemalja.
Plenković je kazao: „Panel organiziram u okviru kampanje „Ne govoru mržnje na internetu“ koju provodi Vijeće Europe. Vrlo sam zadovoljan da u Europskom parlamentu mogu emancipirati važnu temu mladim ljudima i budućim pravnicima. Pohvaljujem aktivnosti ELSA-e koja je organizirala natjecanje za najbolje eseje posvećene zakonskom reguliranju govora mržnje na internetu diljem Europe.“
Govoreći o nizu međunarodnih dokumenata kojih je Hrvatska potpisnica, Plenković je predstavio zakonodavni okvir u Hrvatskoj koji se odnosi na slobodu govora odnosno sprečavanje i kažnjavanje govora mržnje – od relevantnih odredbi Ustava, preko članaka Kaznenog zakona (čl.325.) do niza zakona koji reguliraju medije. Plenković je naglasio kako je govor mržnje globalna pojava koja se osobito manifestira kroz komentare i forume na internetskim portalima, te stoga zahtijeva pravno uređenje na međunarodnoj, europskoj i nacionalnoj razini.
Plenković i Droutsas govorili su i o važnosti društveno odgovornog angažmana mladih u vezi europskih tema, te su se založili za intenziviranje stručnog i tematskog dijaloga između europskih institucija i nevladinih udruga.
Govornici su bili predstavnici ELSA-e Anneloes Dijkstra, predsjednica, te potpredsjednici Ana Roce i Tino Boche koji su predstavili pravne dileme oko reguliranja govora mržnje na internetu. Članica ELSA-e iz Hrvatske Ana Roce rekla je: „Istraživanje studenata prava i mladih pravnika koje je izradila ELSA rezultiralo je izradom Vodiča za moderatore i administratore internetskih portala na temelju sudske prakse Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, a s ciljem sprečavanja govora mržnje na internetu.“
Predstavnica Vijeća Europe Gisele Evrard Marković predstavila je kampanju ˝No Online Hate Speech˝. Direktorica mreže Europska digitalna prava Kirsten Fiedler i novinarka European Youth Press-a Katarzyna Morton govorile su o temi iz perspektive specijaliziranih udruga i medija.
Zvučna snimka izjave Ane Roce, potpredsjednice Europske udruge studenata prava
Zvučna snimka izjave Andreja Plenkovića, zastupnika u Europskom parlamentu