Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Bruxelles | 21. 3. 2025.

Hrvatska je važna kao energetsko čvorište za distribuciju nafte i plina

Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je u sastanku Europskog vijeća, a danas se sastao s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen

"Nastavljamo izvrsnu suradnju u interesu Hrvatske i Europske unije. Razgovarali smo o jačanju energetske sigurnosti, diversifikaciji izvora energije te o važnoj ulozi Hrvatske kao energetskog čvorišta za distribuciju nafte i plina u ovom dijelu Europe. Dotaknuli smo se i situacije u Bosni i Hercegovini u kojoj je nužno smiriti političke tenzije, očuvati stabilnost i nastaviti s reformama na europskom putu", poručio je na platformi X nakon sastanka.

U izjavi za medije nakon sastanka Europskog vijeća premijer je kazao da su razgovarali o situaciji u Ukrajini i založili se za mir te za pregovore koji će dovesti do primirja i pravednog mirovnog plana.

Predsjednik Ukrajine Zelenski uključio se na sastanak video vezom i pojasnio svoje dojmove nakon razgovora s američkim predsjednikom Trumpom te sve aktivnosti ukrajinskih delegacija koje pregovaraju sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Nažalost, dodao je, zbog protivljenja Mađarske nisu usvojili zaključke.

Hrvatska itekako podržava projekt štednje i investicija u Uniji

Održana je i rasprava o multilateralizmu te svim globalnim temama s glavnim tajnikom UN-a Guterresom.

Glavna rasprava, izvijestio je, bila je fokusirana na pitanje gospodarstva i konkurentnosti, a u tom kontekstu razgovarali su o jačanju svih mjera koje je potrebno poduzeti u pogledu deregulacije, smanjivanja administrativnih barijera i propisa za gospodarstvu.

Što se tiče konkurentnosti, čelnici EU-a žele da se s razine Europske unije pomogne gospodarstvima država članica, posebno s dovršenjem projekta Unije štednje i investicija, što Hrvatska itekako podržava.

Održana je i preliminarna rasprava o idućem Višegodišnjem financijskom okviru, a to će biti ključna tema o kojoj će se raspravljati od sredine ove godine nadalje.

Što se tiče njegove strukture i političkih prioriteta, premijer je kazao da se zemlje članice uvijek dijele na dvije skupine, neto kontributori koji su uvijek rezerviraniji, te neto primateljice koje žele da se zadrže omotnice i za koheziju i za poljoprivrednu politiku, što je stav koji Hrvatska dijeli s još 16 država članica.

Važno je razgovarati o situaciji na jugoistoku Europe jer je ona ovih dana zabrinjavajuća

"Signalizirao sam svojim kolegama da na idućem sastanku Europskog vijeća moramo provesti ozbiljniju raspravu o situaciji u našem susjedstvu, i u Bosni i Hercegovini i u Srbiji, što je, naravno, prihvaćeno", kazao je premijer Plenković govoreći o raspravi koju su održali na kraju sastanka o jugoistoku Europe.

O tome je važno razgovarati, naglasio je, jer je objektivno gledajući ovo što se zbiva posljednjih dana zabrinjavajuće.

Hrvatska stalno šalje umirujuće poruke, ali tenzije su dosta visoke, retorika zapaljiva i nervoza velika, dodao je.

U sljedećih nekoliko dana Sarajevo bi trebala posjetiti i visoka predstavnica Kallas, dodao je.

Ovaj sastanak bio je i prigoda da se oproste s kancelarom Scholzom, s obzirom da će na idućem sastanku sudjelovati novi njemački kancelar Merz, i zahvale mu na suradnji u protekle četiri godine, kazao je premijer Plenković.