Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 15. 5. 2025.

Trajan godišnji dodatak na mirovinu učvrstit će mirovinski sustav

Nastavljamo skrbiti o našim građanima, osobito umirovljenicima i osjetljivim skupinama u društvu, poručio je premijer Andrej Plenković u uvodnom dijelu 90. Vladine sjednice

Podsjetivši da danas stupa na snagu Odluka o mjerama mrežne objave cjenika i prikaza referentne cijene na dan 2. svibnja, premijer je  pojasnio da se njome povećava transparentnost i pojačava zaštita potrošača zbog obveze objave važećih cjenika na mrežnim stranicama trgovaca i obveze isticanja dodatne referentne cijene proizvoda, koja je vrijedila na dan 2. svibnja.

Od točaka s današnje sjednice izdvojio je Prijedlog zakona o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu pojasnivši da će taj zakon olakšati građanima pristup osnovnim bankarskim uslugama.

Besplatne usluge u bankama

Cilj zakona je omogućiti svim građanima, posebno umirovljenicima i ranjivim skupinama, pristup osnovnim financijskim uslugama bez dodatnih troškova. To znači da banke više neće smjeti naplaćivati naknade za osnovne usluge, ako korisnik prima plaću, mirovinu ili druga redovna primanja na taj račun.

Besplatne usluge uključuju otvaranje, vođenje i zatvaranje računa, korištenje internetskog ili mobilnog bankarstva, uplatu i podizanje gotovine na šalterima i bankomatima, primanje novčanih uplata u eurima iz Hrvatske ili inozemstva, izdavanje i korištenje debitne kartice te plaćanje karticom u trgovinama.

Umirovljenici i osjetljive skupine moći će bez naknade podizati gotovinu i na šalterima i na bankomatima.

Dodao je kako Ministarstvo financija planira uspostavu nacionalne mreže bankomata kako bi svi građani, posebno u slabije dostupnim područjima, mogli podizati gotovinu bez naknada, neovisno o kojoj banci se radi.

Pravednost i održivost mirovinskog sustava

Izdvojio je i Prijedlog zakona o mirovinskom osiguranju kojim se unaprjeđuju prava umirovljenika te jača pravednost i održivost mirovinskog sustava.

Uvodi se nova, povoljnija formula usklađivanja mirovina u omjeru 85:15 u korist rasta plaća.

Uvodi se i trajni godišnji dodatak na mirovinu. Za svako dijete dodaje se 12 mjeseci staža majkama. Redefinira se bonifikacija za kasnije umirovljenje.

Najniža mirovina povećat će se za oko 3 posto, invalidska mirovina za 10 posto, ukinut će se penalizacija za prijevremeno umirovljenje s navršenih 70 godina života, a umirovljenicima koji se zaposle nakon 65 godine omogućuje se rad u punom radnom vremenu uz isplatu 50 posto mirovine.

Obrtnicima i samozaposlenima omogućit će se stjecanje mirovine u visini od 50 posto bez prekida rada, a korisnicima invalidskih mirovina omogućit će se rad do tri i pol sata dnevno te se ukidaju kontrolni pregledi.

Povećat će se i cenzus za obiteljsku mirovinu, a fleksibilizirat će se pravila za ponovno određivanje mirovine nakon dodatnog staža.

Zakon se upućuje u Hrvatski sabor i trebao bi stupiti na snagu 1. srpnja.

"Njime činimo važne korake prema sigurnijoj i pravednijoj budućnosti za sve umirovljenike", poručio je predsjednik Vlade.

Najavio je i nastavak potpore projektima od strateškog značaja za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Daljnje unapređenje odnosa SAD-a i Hrvatske

Govoreći o brojnim aktivnostima u proteklome tjednu. izdvojio je posjet Washingtonu tijekom kojeg se susreo s nizom predstavnika američke administracije i brojnih drugih instituta, u cilju daljnjeg unaprjeđenja odnosa između SAD-a i Hrvatske.

Posebna tema bilo je pitanje carina koje su dio dijaloga između Europske unije i SAD-a, o kojima je razgovarao tijekom susreta s članom administracije predsjednika Trumpa, trgovinskim predstavnikom SAD-a Jamiesonom Greerom.

Izdvojio je i sastanak s američkom organizacijom Saveznika LNG-a, posebno važan u smislu sigurnosti opskrbe plinom.

U Hrvatskoj je boravio potpredsjednik talijanske Vlade Antonio Tajani, u prigodi održavanja Gospodarskog foruma, koji je dio šireg strukturiranog dijaloga Hrvatske i Italije.

Osiguravamo domaću proizvodnju lijekova i cjepiva

Od ostalih aktivnosti izdvojio je otvaranje gradilišta za izgradnju postrojenja Imunološkog zavoda, što je prva faza investicije u projekt ukupne vrijednosti 100 milijuna eura. Taj će važan projekt dugoročno osigurati domaću proizvodnju lijekova i cjepiva, istaknuo je premijer govoreći o njegovom strateškom značaju takvog projekta koji je posebno došao do izražaja tijekom pandemije Covida.

Obilježen je i Dan Dubrovačko-neretvanske županije, a premijer Plenković je još jednom zahvalio dosadašnjem županu Dobroslaviću na njegovom radu i zalaganju, osobito za izgradnju Pelješkog mosta.

Novi veteranski centri za hrvatske branitelje

Potpisani su ugovori za dodjelu bespovratnih sredstava za izgradnju pet novih veteranskih centara u Biogradu, Krapini, Osijeku, Senju i Virovitici, vrijednih 80 milijuna eura, uz postojeća četiri u Petrinji, Šibeniku, Sinju i Daruvaru.

Novi centri, dodao je premijer, imat će čak 566 ležajeva i godišnje će moći primiti 10.900 korisnika. S postojećim centrima, na godišnjoj razini veteranski centri mogu primiti 23 tisuće korisnika hrvatskih branitelja i ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata.

Najavio je da će se u subotu na Mirogoju i na Maclju održati komemoracija za žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta.

U nedjelju će premijer Plenković sudjelovati u svetoj misi povodom ustoličenja Svetog Oca Lava XIV.