Nemamo više razloga vjerovati ovakvoj arbitraži
U autorskom članku za Hrvatski tjednik potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a Andrej Plenković piše o kompromitiranom arbitražnom postupku uređivanja graničnog spora Hrvatske i Slovenije te ključnim vanjskopolitičkim načelima kojima bi se Hrvatska trebala voditi u daljnjim potezima
Plenković drži neshvatljivim da je arbitar Sekolec preuzeo ulogu "pomoćnika" slovenske zastupnice pri planiranju zajedničke strategije utjecaja na ostale suce, lobiranja i kršenja drugih bitnih odredbi postupka.
Podsjetio je kako je Slovenija blokirala čak 14 poglavlja u pristupnim pregovorima RH s EU, iako se radilo o pitanju graničnog spora koje nema veze s pravnom stečevinom EU. U tim okolnostima Sporazum o arbitražnom postupku potpisan u Stockholmu 2009. bio je kompromis uz posredovanje Europske komisije, diskretnu, ali bitnu potporu SAD-a, te svjedočenje potpisom tadašnje predsjedavajuće Vijeća, Švedske. Hrvatska je zbog blokade izgubila oko dvije godine u dinamici pristupnog procesa. U tom smislu poražavajućim smatra da je slovenska strana nedopuštenim utjecanjem na sud grubo izigrala povjerenje i onemogućila postizanje njegove svrhe - pošteno i pravedno rješenje dugogodišnjeg graničnog spora u arbitražnom postupku.
Poručio je da se Hrvatska danas u bitno promijenjenim okolnostima treba odlučno postaviti i pozvati se na ozbiljnu povredu ugovora druge stranke kao razlog prestanka Sporazuma o arbitraži, kako predviđa čl. 60. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora.
Istaknuo je da se hrvatska vanjska politika sljedećih mjeseci ne treba impresionirati bilo čijim i bilo kakvim pritiscima, jer je u pravnom postupkom djelovala u dobroj vjeri – a na grube povrede mora reagirati, kao što bi i svaka druga zemlja reagirala – uključujući Sloveniju. Pitanje graničnog spora sa Slovenijom može se i treba riješiti pred Međunarodnim sudom.
Plenković se zalaže da Hrvatska, kao stabilna članica EU i NATO-a, vodi odvažnu vanjsku politiku koja štiti hrvatske interese, poštuje susjedne i sve druge države, drži do vlastitog Ustava i poštivanja međunarodnog prava, provodi svoje međunarodne obveze, ali ne dopušta ni ucjene ni neprihvatljive postupke drugih. Upravo kao što i nalaže ponašanje u "europskom duhu".