Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Mostar | 2. 8. 2015.

Prestanak Arbitražnog sporazuma jedino ispravno rješenje za Hrvatsku

Potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP Andrej Plenković gostovao je u emisiji Radio Most na Radiju Herceg-Bosne i Radiju Melbourne na temu prestanka Sporazuma o arbitraži između Hrvatske i Slovenije

Plenković je pozdravio jednoglasnu odluku Hrvatskog sabora koji je dao mandat Vladi da pokrene postupak raskida Arbitražnog sporazuma između Hrvatske i Slovenije, u skladu s procedurom Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora. Smatra da je to jedino moguće i ispravno rješenje za Hrvatsku.

Ocijenio je neprimjerenim izjave slovenskih dužnosnika koji se ne ispričavaju za grubo kršenje arbitražnog postupka od strane Slovenije, već žele nastaviti postupak koji je teško kompromitiran. Istaknuo je kako je stajalište Europske komisije o ovom slučaju pogrešno jer Komisija očito u ovoj fazi nema dovoljno informacija o činjenicama već pomalo stihijski podržava dovršetak postupka čiji je početak posredovala 2009. godine. Stoga bi Komisija trebala reterirati u svom stajalištu i ne iskazivati pristranost prema bilo kojoj strani.

Naglasio je da Hrvatska i Slovenija kao partnerice u Europskoj uniji i NATO-u trebaju riješiti granični spor pred Međunarodnim sudom pravde. Dodao je kako je Hrvatska nedvojbeno poručila da se ne osjeća vezanom arbitražnim postupkom te nikakav nastavak procedure neće imati pravni učinak za Hrvatsku. To je potvrdio svojom samostalnom ostavkom i arbitar Budislav Vukas, kojeg je u postupak imenovala Hrvatska.

Poručio je da su pred Hrvatskom dva zadatka – poštivati međunarodno pravo i nimalo se ne impresionirani vanjskim pritiscima. Pritom je rekao da na posljednje izjave slovenskih dužnosnika o "važnosti regionalne stabilnosti", ili na površne argumente poput "ponovno dvije balkanske države imaju spor" ili "Hrvatska ima ionako predugu obalu", Hrvatska treba jasno i pristojno reći dosta. Važno je da je Hrvatska provela vrlo smirenu i racionalnu raspravu u javnosti i u Saboru te poslala poruku da se pridržava vlastitog ustavnog prava i međunarodnog prava.

Podsjetio je na slovensku blokadu 14 pregovaračkih poglavlja Hrvatskoj 2009. godine, koja je u više faza oduzela Hrvatskoj dvije godine u procesu pristupnih pregovora i utjecala na financijsku i razvojnu korist Hrvatske od članstva u Europskoj uniji. Stoga je bitno da u promijenjenim međunarodnim okolnostima, stav Hrvatske bude jasan. Pozitivnim smatra da su o ovom pitanju suglasni predsjednica, Vlada, Hrvatski sabor, pozicija i opozicija te svi drugi akteri u RH. Taj široki konsenzus govori koliko je Hrvatska samouvjerena jer su i pravo i činjenice nedvojbeno na njenoj strani.